16. jūlijs 2023, plkst. 4.45
Dzintaru pludmale
Saullēkta koncerts

Piedalās:
Iveta Apkalna, ērģeles

Festivālu jau tradicionāli atklās saullēkta koncerts 16. jūlijā Dzintaru pludmalē ar Elbas Filharmonijas galveno ērģelnieci, par ērģeļu karalieni dēvēto Ivetu Apkalnu. Viņas veidotās saullēkta koncertu programmas allaž izceļas ar pārdomāto saturu un dramaturģiju, kurā izvēlētie skaņdarbi organiski sabalsojas ar dabas skaņām un pakāpeniski mūs sagatavo saullēkta brīnumainajam mirklim, dāvājot neaizmirstamu klausīšanās pieredzi.

Šajā reizē, uzaustot saulei, 16. jūlijā jūras krastā izskanēs Johana Sebastiāna Baha majestātiskais pārlaicīgums, Pētera Vaska un Aivara Kalēja garīgi pacilājošie opusi, kā arī amerikāņu minimālista Filipa Glāsa mūzika, kurā pulsē dzīvības enerģija un laika bezgalīgums.

Ivetas Apkalnas izpildījumā dzirdēsim noslēgumu no Glāsa operas “Satyagraha’’ (tulkojumā no sanskrita – “patiesības spēks’’), kas veltīta Indijas neatkarības kustības vadītājam Mahātma Gandijam.

Johana Sebstiāna Baha Čakona no 2. partitas vijolei šoreiz tiks atskaņota pārlikumā ērģelēm – to mēdz dēvēt par vienu no dižākajiem un emocionāli spēcīgākajiem sacerējumiem mūzikas literatūrā.

Pētera Vaska ‘‘Baltajā ainavā’’ ar bezgalības sajūtu komponists skaņās uzbūris attīrītu klusumu un baltumu, bet savu gaišāko ērģeļskaņdarbu ‘‘Hymnus’’ Vasks veltījis tieši Ivetai Apkalnai.

No ērģeļmūzikas korifeja Aivara Kalēja skanēs tokāta par slavinošo korāli ‘‘Gods Dievam augstībā’’.

Ieeja koncertā bez maksas.

Koncertu būs iespējams klausīties gan pludmalē, gan arī uz ūdens, ierodoties ar savu laivu.

Dzintaru pludmalē kafejnīcas būs atvērtas no plkst. 4.00.

Sabiedriskā transporta iespējas uz Saullēkta koncertu:
plkst. 3.45 vilciens “Rīga-Dubulti”, pietura Dzintari
plkst. 3.45 Jūrmalas 5. autobuss “Slokas stacija-Dzintaru koncertzāle”

Aptuvenais koncerta ilgums: 1 stunda

“Jūrmalas festivāls” notiek pateicoties Jūrmalas pilsētas atbalstam.

Mūziķi

Iveta Apkalna

Iveta Apkalna

Ērģeles

Iveta Apkalna

Iveta Apkalna

Ērģeles

Iveta Apkalna ir viena no Eiropas aktīvākajām un pieprasītākajām solo ērģelniecēm. Viņas spēlē savienojas spožs koncertiskums, perfekta virtuozitāte un nevainojama stila izpratne. Ivetai raksturīgais dzirkstošais dzīvesprieks un vienlaikus ļoti nopietnā attieksme pret darbu, rūpīgā attieksme pret detaļām un vienlaikus spēja uzburt vērienīgas interpretācijas ļauj karaliski pārvaldīt instrumentu, ko mēdz dēvēt par mūzikas instrumentu radības kroni. Par savu īpašu misiju Iveta uzskata ērģeļmūzikas ieskandināšanu ārpus baznīcu mūriem, propogandējot ērģeles arī kā lielisku koncertinstrumentu bez sakrālās funkcijas.