14. jūlijs, 2024, plkst. 4.30
Dzintaru pludmale

Saullēkta koncerts

Ieeja koncertā bez maksas.

Transporta iespējas:

  • Vilciens Rīga – Jūrmala plkst. 3.24
  • 5. autobuss Slokas stacija – Dzintaru koncertzāle plkst. 3.45

Mākslinieki:
Iveta Apkalna, ērģeles

14. jūlijā notiks tradicionālais saullēkta koncerts Dzintaru pludmalē ar Elbas Filharmonijas galveno ērģelnieci, par ērģeļu karalieni dēvēto Ivetu Apkalnu. Viņas veidotās saullēkta koncertu programmas allaž izceļas ar pārdomāto saturu un dramaturģiju, kurā izvēlētie skaņdarbi organiski sabalsojas ar dabas skaņām un pakāpeniski mūs sagatavo saullēkta brīnumainajam mirklim, dāvājot neaizmirstamu klausīšanās pieredzi.

Iveta Apkalna  uzskatīta par vienu no pasaules vadošajām solistēm – instrumentālistēm, kura regulāri koncertē ar pasaules ievērojamākajiem diriģentiem un orķestriem, kā arī ieskandina jaunas ērģeles daudzās koncertvietās. Iveta Apkalna ir slavena ar to, ka ar savu personību spējusi paplašināt ērgeļmūzikas horizontus. To pierāda arī saņemtās balvas – Iveta ir pirmā godalgotā ērģelniece, kas saņēmusi ‘‘Grammy’’ analogu klasiskajā mūzikā, prestižo “ECHO Klassik” kā labākā atskaņotājmāksliniece, tāpat viņas kontā ir sadarbības ar mūslaiku izcilākajiem komponistiem, diriģentiem un jau 15 izdoti albumi CD un DVD formātos.

Viņa sniegusi koncertus Eiropas, Āzijas un ASV slavenākajos koncertnamos un uzstājusies ar vadošajiem simfoniskajiem orķestriem – Berlīnes filharmoniķiem, Bavārijas Radio simfonisko orķestri, Amsterdamas Karalisko “Concertgebouw’’ orķestri, Losandželosas filharmonisko orķestri, Romas Nacionalās akadēmijas “Santa Cecilia’’ orķestri, kamerorķestri “Kremerata Baltica’’ –  un ievērojamākajiem diriģentiem, starp kuriem tādi vārdi kā Klaudio Abado, Mariss Jansons, sers Antonio Papano, Dimitrijs Kitajenko, Gustavo Dudamels, Kents Nagano, Mareks Janovskis, Simona Janga.

Programma:

Gabriels Dupāns (Gabriel Dupont, 1878– 1914)

‘‘Meditācija’’ (Méditation)

Gabriels Pjernē (Gabriel Pierné, 1863– 1937)

Trīs skaņdarbi op. 29 (Trois Pièces op. 29):

‘‘Prelūdija’’

‘‘Kantilēna’’

Scherzando de Concert

 

Johans Sebastiāns Bahs (Johann Sebastian Bach, 1685–1750)

Čakona re minorā BWV 1004 no 2. partitas vijolei (Matiasa Kellera aranžējums ērģelēm)

Johanness Brāmss (Johannes Brahms, 1833–1897)

No 11 korāļu prelūdijām op. 122 (11 Choralvorspiele Op. 122):

Nr. 4 ‘‘Esmu ļoti gandarīts’’ (Herzlich tut mich erfreuen)

Nr. 5 ‘‘Izrotā sevi, dārgā dvēsele (Schmücke dich, o liebe Seele)

Nr. 10 ‘‘Sirsnīgi dariet man labu’’ (Herzlich tut mich verlangen)

Nr. 11 ‘‘Ak, pasaule, man tevi jāatstāj (O Welt, ich muss dich lassen)

Leons Belmāns (Léon Boëllmann, 1862 – 1897)

‘‘Gotiskā svīta’’ ērģelēm op. 25 (Suite gothique op. 25):

‘‘Korālis’’ (Choral)

‘‘Gotiskais menuets’’ (Menuet Gothique)

‘‘Lūgšana Dievmātei’’ (Prière à Notre-Dame)

‘‘Tokāta’’ (Toccata)

Aptuvenais koncerta ilgums: 1 stunda

Mūziķi

Iveta Apkalna

Iveta Apkalna

Ērģeles

Iveta Apkalna

Iveta Apkalna

Ērģeles

Iveta Apkalna ir viena no Eiropas aktīvākajām un pieprasītākajām solo ērģelniecēm. Viņas spēlē savienojas spožs koncertiskums, perfekta virtuozitāte un nevainojama stila izpratne. Ivetai raksturīgais dzirkstošais dzīvesprieks un vienlaikus ļoti nopietnā attieksme pret darbu, rūpīgā attieksme pret detaļām un vienlaikus spēja uzburt vērienīgas interpretācijas ļauj karaliski pārvaldīt instrumentu, ko mēdz dēvēt par mūzikas instrumentu radības kroni. Par savu īpašu misiju Iveta uzskata ērģeļmūzikas ieskandināšanu ārpus baznīcu mūriem, propogandējot ērģeles arī kā lielisku koncertinstrumentu bez sakrālās funkcijas.