20. jūlijs, 2024, plkst. 20.00
Dzintaru koncertzāles Lielā zāle

Galā koncerts. Skaistākās operu ārijas

Mākslinieki:
Aleksandrs Antoņenko, tenors
Inga Kalna, soprāns
Doroteja Bīnerte (Dorothee Bienert, Vācija), mecosoprāns
Vitorio De Kampo (Vittorio De Campo, Itālija), bass
Jūrmalas festivāla orķestris
Diriģents Andrijs Jurkevičs (Andriy Yurkevych, Ukraina)

Jūrmalas festivāla noslēgumā 20. jūlijā  izskanēs Galā koncerts ar skaistākajām operu ārijām. Koncertā dziedās tenors Aleksandrs Antoņenko, soprāns Inga Kalna, vācu mecosoprāns Doroteja Bīnerte, itāļu bass Vitorio De Kampo, pie Jūrmalas festivāla diriģenta pults stāsies Andrijs Jurkevičs no Ukrainas.

Pasaulē pazīstamais latviešu tenors Aleksandrs Antoņenko jau kopš Jūrmalas festivāla dibināšanas 2015. gadā ir festivāla Goda mākslinieks, savukārt Eiropā pieprasītās, izcilās soprāna balss īpašnieces Ingas Kalnas uzstāšanās Latvijā vienmēr ir gaidīts notikums. Daudzsološais vācu mecosoprāns Doroteja Bīnerte jau vairākkārt ir koncertējusi Latvijā, priecējot klausītājus vairākās programmās, bet 2022. gada Belvederes operdziedātāju konkursa publikas balvas ieguvējs itāļu bass Vitorio De Kampo pašlaik dzied galvenās lomas operteātros Itālijā un citviet pasaulē. Andrijs Jurkevičs ir operu diriģents ar starptautisku karjeru – viņš diriģējis izrādes tādos slavenos teātros kā Vīnes Valsts operā, Berlīnes Valsts operā, Bavārijas Valsts operā,  ‘‘Gran Teatre del Liceu’’ Barselonā un Beļģijas Karaliskajā operā ‘‘La Monnaie’’.

Galā koncertā skanēs izlase ar ārijām, duetiem no pazīstamām un mazāk zināmām itāļu ‘‘bel canto’’, romantisma un verisma operām, kā arī fragmenti no Johana Štrausa un Franča Lehāra dzirkstošajām operetēm. Dzirdēsim Džuzepes Verdi operu ‘‘Dons Karloss’’, ‘‘Luīze Millere’’ dramatiskās ārijas un virtuozos koloratūru numurus no Džoakīno Rosīni un Gaetāno Doniceti operām. Aizkustinošo melodiju darinātājs, verisma komponists Džakomo Pučīni būs pārstāvēts ar iemīļoto operu ‘‘Bohēma’’, ‘‘Turandotu’’, ‘‘Madama Butterfly’’ un ‘‘Manona Lesko’’ fragmentiem. Programmā iekļautas ārijas no Amilkāres Ponkjelli un Frančesko Čilea operām, kā arī dzīves svinēšanas un valša elegances noskaņas ar Johana Štrausa ‘‘Sikspārņa’’, Franča Lehāra ‘‘Jautrās atraitnes’’ operešu fragmentiem.

Aptuvenais koncerta ilgums: 2 stundas 30 minūtes

Mūziķi

Aleksandrs Antoņenko

Aleksandrs Antoņenko pēdējos desmit gados iekarojis pasaules ievērojamāko operteātru un koncertu skatuves, izdziedot teju 30 tenoru lomas. Kopš 2004. gada Antoņenko ir starptautiski atzītākais Latvijas tenors, kuru angažē lielākie pasaules operteātri Diseldorfā, Berlīnē, Frankfurtē, Minhenē, Grācā, Drēzdenē, Oslo, Stokholmā, Romā, Milānā, Ņujorkā, Vīnē, Hamburgā, Barselonā, Parīzē, Londonā, Ženēvā, Cīrihē un citur. 2008. gadā debitēja Zalcburgas festivālā titullomā Dž. Verdi operā Otello, piedalījies Zalcburgas Lieldienu un Savolinnas festivālos. Saņēmis Lielo mūzikas balvu 2003 par vokālo sniegumu operu izrādēs un Dž.Verdi Rekviēma atskaņojumā, dziedātājs ir Jusi Bjerlinga balvas un Austrijas Grand Prix de la Culture laureāts. 2014. gadā saņēmis Latvijas Izcilības balvu kultūrā. 2016. gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Jūrmalas festivāla orķestris

Jūrmalas festivāla orķestris

Andrijs Jurkevičs

Andrijs Jurkevičs

Diriģents

Andrijs Jurkevičs

Andrijs Jurkevičs

Diriģents

Ukraiņu diriģents Andrijs Jurkevičs ir Čehijas Nacionālā teātra sastāvā ietilpstošās Prāgas operas mūzikas direktors. Bijis muzikālais vadītājs Odesas Nacionālajā operas teātrī (Ukraina), Varšavas Nacionālajā operā, Moldovas Nacionālajā operas un baleta teātrī. Viņš kļuva par Starptautiskās operas balvas "Gli Oscar della Lirica" laureātu. Jurkevičam ir Ukrainas un Moldovas Goda mākslinieka tituls.

Inga Kalna

Inga Kalna

Soprāns

Inga Kalna

INGA KALNA pēc muzikoloģijas studijām Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, turpināja apgūt vokālo mākslu pie Džojas Mammenas Londonas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā, ko absolvēja ar augstāko novērtējumu.  Ingas Kalnas vokālo meistarību veidot palīdzējušas Ludmila Brauna (Rīga, Vankūvera), Irina Gavrilovici (Vīne) un Džoja Mammena (Londona). Lielbritānijā viņa saņēmusi Goldberg Operatic Prize un Bruce Millar-Gulliver Memorial Trust Award, bet Vācijā – Wilhelm-Oberdörfer-Preis. Māksliniece ir pieckārtēja Lielās mūzikas balvas laureāte (1995, 1998, 2002, 2014, 2016), kā arī divreiz saņēmusi Spēlmaņu nakts balvu. 2017. gadā Inga Kalna iecelta par Triju Zvaigžņu ordeņa komandieri.

Doroteja Bīnerte

Doroteja Bīnerte

Mecosoprāns

Doroteja Bīnerte

Doroteja Bīnerte

Mecosoprāns

Dzimusi Oldenburgā, kopš 21./22. sezonas viņa ir pastāvīga ansambļa dalībniece "Landestheater Detmold".

Vitorio De Kampo

Vitorio De Kampo studēja operdziedāšanu, vienlaikus pabeidzot ekonomikas studijas Università degli Studi Milano-Bicocca. Viņš debitēja uz operas skatuves 2017. gadā kā “Sciarone” Toskā Torre del Lago festivālā un turpmākajos gados strādāja kopā ar tādiem māksliniekiem kā režisors Džankarlo del Monako un tādiem dziedātājiem kā Marija Gulehina un Hosē Kura. Viņa pirmais koncerts kopā ar Ukrainas Nacionālo simfonisko orķestri notika Toledo Teatro-Auditorio El Greco. Spānijā viņš arī apceļoja Karmenas iestudējumu vairākos operteātros. 2019. gadā Ravennas festivālā viņš debitēja kā “Ramfis” (Aīda) režisores Kristīnas Muti režijā un iestudēja “Oroveso” filmā Norma. 25. Fundación Cofares labdarības koncertā Madrides Real Teatro viņš pirmo reizi dziedāja “Colline” (La Bohème) lomu. 2020. gadā viņš piedalījās arī koncertā Madrides Nacional de Musica koncertzālē. Nākamajā gadā viņš tur un Teatro Real, kā arī Saragosā dziedāja Bēthovena 9. simfoniju. 2021. gada vasarā viņš dziedāja Sitges festivāla (Barselona) atklāšanas koncertā. Tajā pašā gadā viņš bija Rikardo Muti Itālijas operas akadēmijas dalībnieks, kur dziedāja “Gran Sacerdote di Belo” Nabuko Rikardo Muti vadībā. Pavisam nesen viņš atkal tika redzēts Saragosā kā “Colline” (La Bohème).