15. jūlijs, 2024, plkst. 20.00
Dzintaru koncertzāles Lielā zāle

Jūrmalas festivāla atklāšana. Dž. Gēršvina “Rapsodija”, M. Ravēla “Čigāniete” un “Karmenas fantāzija”

Mākslinieki:
Kristīne Balanas, vijole
Džūlians Džozefs (Julian Joseph, Apvienotā Karaliste), klavieres
Liepājas Simfoniskais orķestris
Diriģents Guntis Kuzma

Programma:
Heronimo Himēness Intermēdija no sarsuelas La Boda de Luis Alonzo (“Luisa Alonso kāzas”)
Moriss Ravēls “Čigāniete”
Džordže Enesku “Rumāņu rapsodija nr. 1”
Pablo Sarasate “Karmenas fantāzija”
Leonards Bernsteins “Simfoniskās dejas” no mūzikla Vestsaidas stāsts
Džordžs Gēršvins “Rapsodija blūza stilā”

Festivāla atklāšanas koncertā 15. jūlijā uzstāsies Liepājas Simfoniskais orķestris, diriģents Guntis Kuzma, vijolniece Kristīne Balanas un pianists Džulians Džozefs. Programmā skanēs 20. gadsimta amerikāņu zelta klasikas opusi, kā arī spāņu, rumāņu un čigānu tautas mūzikas iedvesmoti skaņdarbi, kurus komponējuši Eiropas akadēmiskās mūzikas dižgari.

Kristīnes Balanas izpildījumā dzirdēsim Morisa Ravela spožo un karstasinīgo rapsodiju vijolei ‘‘Čigāniete’’ un Pablo Sarasates ‘‘Fantāziju par Karmenas tēmām’’, kas uzskatāma par vienu no tehniski sarežģītākajām kompozīcijām vijoļmūzikas repertuārā. Sarasate šajā fantāzijā pievērsies Žorža Bizē slavenās operas lappusēm, kurās visspilgtāk atklājies spāņu mūzikas gars.

Izcilais britu džeza pianists Džulians Džozefs atskaņos Džordža Gēršvina populāro ‘‘Rapsodiju blūza stilā’’. Gēršvins šeit atsaucies uz agrīnajām regtaima un blūza formu idiomām, radot reibinošu un optimisma pilnu Amerikas muzikālo kaleidoskopu. Savukārt Leonarda Bersteina ‘‘Simfoniskās dejas’’ no leģendārā mūzikla ‘‘Vestsaidas stāsts’’ ir kā košs popteātris ar latīņamerikas ritmiem, bībopa melodijām un 20. gadsimta Amerikas dzīves tempu. Liepājas Simfoniskā orķestra un diriģenta Gunta Kuzmas izpildījumā dzirdēsim arī temperamentīgo deju ritmu piesātināto Džordžes Enesku Pirmo rumāņu rapsodiju, un spāņu sarsuelu meistara Heronimo Himēnesa rotaļīgās Intermēdijas no sarsuelas ‘‘Luisa Alonso kāzas’’.

Aptuvenais koncerta ilgums: 2 stundas 30 minūtes

Mūziķi

Kristīne Balanas

Kristīne Balanas

Vijole

Latviešu vijolniece Kristīne Balanas ar “acīs krītošu virtuozitāti” (The Times) ir 66. Starptautiskā ARD mūzikas konkursa 3. vietas laureāte, 2018. gada Lielās mūzikas balvas un viņas Majestātes Spānijas karalienes Sofijas balvas "Fundacion Excelentia Young Talent" saņēmēja. Soliste ar dažiem pasaules vadošajiem orķestriem (Londonas Filharmonijas orķestris, Bavārijas Radio simfoniskais orķestris, Orchester de Chambre de Paris un neskaitāmi citi), bieži uzstājas Berlīnes filharmonijā, Sautbenkas  mākslas centrā un Kārnegija zālē.

Liepājas simfoniskais orķestris

Liepājas simfoniskais orķestris

Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) ir vecākais orķestris Baltijas valstīs. Latvijā tas aizvien ir vienīgais profesionālais orķestris ārpus galvaspilsētas. LSO īpašā uzmanības lokā ir Latvijas komponistu mūzika un Latvijas skaņražu daiļrades veicināšana un popularizēšana; orķestris piedalās gan pirmatskaņojumos, gan pasūtina jaundarbus, par ko arī saņemts ne mazums balvu. Pēdējo sezonu laikā publikas un speciālistu vērtējumam nodoti visi LSO ierosinātā monumentālā 12 Liepājas koncertu cikla skaņdarbi. LSO saņēmis arī vairākas Latvijas Lielās mūzikas balvas un sešas reizes kļuvis par Latvijas mūzikas ierakstu gada balvas ieguvēju. Orķestris saņēmis arī citas zīmīgas balvas. Ar 2022. / 2023. gada koncertsezonu par galveno diriģentu un māksliniecisko vadītāju kļūst Guntis Kuzma.

Guntis Kuzma

Guntis Kuzma

Diriģents

Guntis Kuzma

Guntis Kuzma kopš 2022./2023. gada sezonas ir Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs. Lielās mūzikas balvas 2018 ieguvējs par diviem izciliem veikumiem: Ādolfa Skultes Piektās simfonijas interpretāciju “Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertā”, vadot Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, un Sebastiana Fagerlunda Klarnetes koncerta atskaņojumu solista lomā. Starptautisku konkursu laureāts.

Džūlians Džozefs

Džūlians Džozefs

Klavieres

Džūlians Džozefs ir viens no mūsdienu izcilākajiem, ietekmīgākajiem un augsti cienītākajiem britu džeza mūziķiem. Savu karjeru veltījis mūzikai visā Apvienotajā Karalistē un tālākajos pasaules nostūros, viņš ir ieguvis izcila izpildītāja un komponista reputāciju un kļuvis vispārēji atzīts kā ļoti zinošs un saistošs mūzikas vēstnieks un kultūras aizstāvis.