20. jūlijs 2023, plkst. 20:00
Dzintaru koncertzāles Lielā zāle

Dzimuši Latvijā

Ar desmit krāšņiem koncertiem no 15. līdz 23. jūlijam norisināsies devītais “Jūrmalas festivāls”, grandiozākais vasaras muzikālais notikums Dzintaru koncertzālē, pulcējot izcilus latviešu un ārzemju mūziķus.

20. jūlijā festivāla ietvaros izskanēs koncerts Dzimuši Latvijā, kas jau kļuvis par Jūrmalas festivāla tradīciju. Koncertā uz vienas skatuves satiksies dažādu paaudžu mūziķi, Latvijā dzimušie mūzikas spīdekļi – gan jaunie talanti, gan Latvijas koncertdzīves redzamākie mākslinieki, gan latviešu mūziķi ar starptautisku slavu, kuru uzstāšanās dzimtenē vienmēr ir gaidīts notikums. Mākslinieku vidū būs tenors Aleksandrs Antoņenko, pianists Vestards Šimkus, akordeoniste Ksenija Sidorova, kā arī talantīgi jaunie mūziķi. Jūrmalas festivāla orķestri diriģēs Berlīnes Komiskās operas galvenais diriģents Ainārs Rubiķis.

Piedalās:

Ksenija Sidorova, akordeons

Vestards Šimkus, klavieres

Aleksandrs Antoņenko, tenors, un jaunie talanti:

Elizabete Gulbe, arfa

Brigita Čirkše, soprāns

Matīss Žilinskis, klavieres

Diriģents Ainārs Rubiķis,

Jūrmalas festivāla orķestris

Aptuvenais koncerta ilgums: 2 stundas 30 minūtes

Mūziķi

Aleksandrs Antoņenko

Aleksandrs Antoņenko pēdējos desmit gados iekarojis pasaules ievērojamāko operteātru un koncertu skatuves, izdziedot teju 30 tenoru lomas. Jau kopš 2004. gada viņš ir kļuvis par starptautiski atzītāko Latvijas tenoru, kurš ar panākumiem debitējis Berlīnes operās, Drēzdenes Semperoper, Oslo un Stokholmas Karaliskajā operā, Ženēvas, Parīzes, Romas un Minhenes opernamos, Vīnes valsts operā, Londonas Koventgārdena un arī Ņujorkas Metropolitan teātrī. Diriģenta Rikardo Muti vadīta, spoži aizritēja Antoņenko debija Otello lomā prestižajā Zalcburgas festivālā 2008. gadā. Gadu vēlāk viņš ar milzu panākumiem debitēja Metropoles operteātrī Ņujorkā, kurā Antoņenko tagad atgriežas jau regulāri, atveidojot vadošās tenoru lomas.

Jūrmalas festivāla orķestris

Jūrmalas festivāla orķestris

Ksenija Sidorova

Ksenija Sidorova

Akordeons

Ksenija Sidorova

Ksenija Sidorova

Akordeons

Par “akordeona princesi” kronētā Ksenija Sidorova ar savu meistarību un personības šarmu ir kļuvusi par akordeona vēstnesi pasaulē. 2016. gadā viņa parakstīja ekskluzīvu līgumu ar vienu prestižākajām mūzikas ierakstu izdevniecībām “Deutsche Grammophon”. K. Sidorova izpelnījusies daudz apbalvojumu, tostarp Mūziķu ģildes (Worshipful Company of Musicians) Sudraba medaļu, Meizijas Luisas balvu, turklāt viņa bija pirmā akordeoniste, kura saņēmusi godpilno Mūziķu ģildes Prinča balvu. 2012. gada maijā Ksenija pirmā tikusi pie Brīna Tervela fonda starptautiskās godalgas. Akordeonista ir sadarbojusies ar tādiem komponistiem kā Karls Dženkinss (Karl Jenkins), Hanss Abrahamsens (Hans Abrahamsen), Stefano Džervazoni (Stefano Gervasoni), Nirmali Fena (Nirmali Fenn), Samanta Fernando (Samantha Fernando), Karloss Dukeijs, Elspeta Brūka (Elspeth Brooke) un Patriks Nans (Patrick Nan). Ksenija uzstājusies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, “Sinfonietta Rīga”, sniegusi koncertus Londonas Karaliskajā Svētku zālē, Pērsela zālē (Southbank Centre), Bristoles Kolstona zālē, debitējusi Lucernas festivālā, Bergenas festivālā, Cēsu mākslas festivālā un citos festivālos Apvienotajā Karalistē, Francijā, Šveicē un Itālijā.

Vestards Šimkus

Vestards Šimkus

Klavieres

Vestards Šimkus

Vestards Šimkus ir kas īpašs! Viņam piemīt neatkārtojama personība, pašapziņa un spoža tehnika. Dažs labs var runāt par klasiskās mūzikas galu, bet dzirdot Šimkus spēli varat būt drošs – klasiskajai mūzikai klājas gluži labi” - Pāvo Jervi. Starptautisku atpazīstamību Vestards Šimkus iemantoja pēc uzvarām vairākos konkursos, tostarp iegūstot 1. vietu Marijas Kanalsas Starptautiskajā pianistu konkursā Barselonā (2009). Sekoja sadarbība ar tādiem orķestriem kā BBC Filharmoniskais orķestris, Birmingemas Pilsētas simfoniskais orķestris, Francijas Nacionālais orķestris, Čehijas Filharmoniskais orķestris, “Kremerata Baltica”, Hamburgas NDR simfoniskais orķestris, Lietuvas Valsts simfoniskais orķestris, Tallinas kamerorķestris muzicējot ar diriģentiem Eri Klasu, Andri Nelsonu, Vasiliju Sinaiski, Karelu Marku Šišonu, Teodoru Kurencis u.c.

Ainārs Rubiķis

Ainārs Rubiķis

Diriģents

Ainārs Rubiķis

Ainārs Rubiķis

Diriģents

Ainārs Rubiķis ir Eiropā, ASV, Krievijā un Austrālijā pieprasīts operu un simfonisko orķestru diriģents ar plaukstošu karjeru. Kopš 2018. gada – Berlīnes Komiskās operas muzikālais vadītājs. Ainārs Rubiķis ir vairāku starptautisku konkursu laureāts. I vieta Gustava Mālera starptautiskajā diriģentu konkursā (2010), kā arī Zalcburgas festivāla un Nestlé jauno diriģentu balvas iegūšana (2011) pavēra Aināram ceļu uz pasaules karjeru.