Atklāšanas koncerts. Baiba Skride un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris

16. jūlijs 2023, plkst. 20:00
Dzintaru koncertzāles Lielā zāle

Atklāšanas koncerts. Baiba Skride un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris

Jūrmalas festivāla atklāšanas koncertā uzstāsies pasaulslavenā vijolniece Baiba Skride, ērģelniece Diāna Jaunzeme–Portnaja, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Jānis Liepiņš!

Dzintaru koncertzāle 16. jūlijā plkst. 20.00 aicina uz Jūrmalas festivāla atklāšanas koncertu, kurā uzstāsies pasaulslavenā vijolniece Baiba Skride, ērģelniece Diāna Jaunzeme–Portnaja, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Jānis Liepiņš. Krāšņā simfoniskās mūzikas programmā skanēs franču romantiķa Kamila Sensānsa Trešā simfonija (‘‘Ērģeļu’’) un ‘‘Nāves deja’’, Holivudas kinomūzikas spozmes cienīgais Ērika Volfganga Korngolda Vijolkoncerts un dzirkstošā Leonarda Bernsteina uvertīra operetei ‘‘Kandids’’.

Ērika Volfganga Korngolda Vijolkoncerta soliste būs pazīstamā vijolniece Baiba Skride, kuras uzstāšanās Latvijā ir liels notikums un retums. Baibas Skrides dabisko muzikalitāti iemīļojuši daudzi no mūslaiku ievērojamākajiem diriģentiem un orķestriem. Viņa regulāri uzstājas ar tādiem orķestriem kā Berlīnes filharmoniķi, Leipcigas Gewandhaus, Bostonas simfoniskais orķestris, Ņujorkas filharmoniķi, Amsterdamas Concertgebouw, Bavārijas Radio simfoniskais orķestris, Londonas simfoniskais orķestris, Karaliskais Stokholmas filharmoniskais orķestris, Oslo filharmoniskais orķestris un citiem. Viņai ir cieša sadarbība ar izciliem diriģentiem kā Kristofs Ešenbahs, Edvards Gārdners, Suzanna Melki, Andris Nelsons, Janniks Nezē-Segēns, Santu-Matiass Rouvali, Dima Slobodeņuks, Tugans Sohijevs un citiem.

Starp 2022/23 sezonas notikumiem mākslinieces kalendārā minami Šostakoviča Otrā vijoļkoncerta atskaņojums un ieraksts Deutche Grammophone kopā ar Andri Nelsonu un Bostonas simfonisko orķestri, Lielbritānijas pirmatskaņojums Viktorijas Borisovas-Ollas vijoļkoncertam A Portrait of a Lady by Swan Lake ar Kristianu Maselaru un BBC simfonisko orķestri, Gubaiduļinas Offertorium ar NHK simfonisko orķestri.

Jānis Liepiņš ir viens no savas paaudzes daudzsološākajiem un talantīgākajiem diriģentiem, pieprasīts opermūzikas diriģents, kurš regulāri sadarbojas ar izciliem operdziedātājiem. Kopš 2019. gada viņš ir Manheimas Nacionālā operteātra pirmais kapelmeistars. Latvijas Nacionālajā operā viņš diriģējis izrādes “Karmena”, “Izvirtības hronika”, “Sikspārnis”, “Madama Butterfly”, “Klīstošo holandieti”, baletus “Antonija#Silmači”, “Romeo un Džuljeta”. “Raimonda”, “Bajadēra” u. c.

20. gadsimta austriešu komponists Ēriks Volfgangs Korngolds desmit gadu vecumā tika pasludināts par ģēniju, viņu slavēja tā laika izcilākie komponisti, dēvējot Korngoldu par ‘‘jauno Mocartu’’. 20. gadsimta 30. gados viņš emigrēja uz Holivudu, kļūdams par ievērojamu kinomūzikas komponistu. 1938. gadā Korngolds saņēma ‘‘Oskaru’’ par mūziku filmai ‘‘Robina Huda piedzīvojumi’’. Komponists savu Vijolkoncertu veltīja Gustava Mālera atraitnei Almai Mālerei-Verfelei. Romantiskajā skaņdarbā skan Holivudas zelta laikmeta valdzinājums, šarmantas melodijas no kino filmām, tāpēc to mēdz par ‘‘Holivudas koncertu’’.

Kamila Sensānsa muzikālo rokrakstu ietekmēja franču nacionālās tradīcijas,  Baha, Hendeļa un vācu romantiķu mākslas paraugi,  kā arī Lista programmatiskais simfonisms. Trāpīgi Sensānsu raksturojis Romēns Rolāns: “Viņš pārstāv cildeno klasisko garu, mūzikas kultūras augsto ekciklopēdiskumu.’’ Trešo simfoniju Sensānss rakstīja, būdams savas komponista karjeras virsotnē. Skaņdarbā organiski iekļaujas ērģeļu partija, simfonijas mūzikas izceļas ar spilgtu tēlainību, grāciju un spožu instrumentāciju. Savukārt Sensānsa iespaidīgā ‘‘Nāves deja’’ tapusi pēc Anrī Kazalisa dzejoļa, kurā pēc senas franču māņticības apcerēta nāves parādīšanās dejā.

Savukārt Leonarda Bernsteina uvertīra operetei ‘‘Kandids’’ asprātīgi, ar Rosīni cienīgu vēzienu atver muzikālu priekškaru operetes caurcaurēm dzirkstošajai noskaņai.

Piedalās:

Baiba Skride, vijole

Diāna Jaunzeme–Portnaja, ērģeles

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris

Diriģents Jānis Liepiņš

Mūziķi

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris ir lielākais Latvijas simfoniskais orķestris, kas dibināts 1926. gadā. Pastāvēšanas laikā orķestris sadarbojies ar vairākiem pazīstamiem diriģentiem, kā arī uzstājies prestižās Eiropas un pasaules koncertzālēs. Galveno diriģentu vidū bijuši tādi vārdi kā Vasilijs Sinaisks, Olari Eltss, Pauls Megi, Karels Marks Šišons. Kopš 2013. gada oktobra LNSO galvenais diriģents ir Andris Poga. Orķestra uzmanības lokā ir galvenokārt 19. un 20. gadsimta pasaules simfoniskie šedevri, Latvijas komponistu radītās klasiskās vērtības un mūsdienās sacerēti jaundarbi, kā arī regulāri kādas operas vai mūzikla koncertatskaņojums. LNSO lielu uzmanību pievērš bērnu un jauniešu izglītības programmām, vairākus gadus sekmīgi īsteno kamermūzikas programmu sēriju un kopš 2015. gada svin vasaras izskaņu jauntapušā festivālā “LNSO vasarnīca”.

Baiba Skride

Baiba Skride

Vijole

Baiba Skride

Baiba Skride

Vijole

Baiba Skride ir viena no ievērojamākajām mūslaiku vijolniecēm, kuras vijoļspēle skan slavenākajās pasaules koncertzālēs. Viņas retās uzstāšanās Latvijā ir liels notikums un mūzikas svētki. 2001. gadā vijolniece uzvarēja prestižajā Karalienes Elizabetes mūzikas konkursā Briselē. Kopš tā laika Baiba regulāri uzstājusies ar tādiem prestižiem orķestriem kā Berlīnes filharmoniķi, Bostonas simfoniskais orķestris, Bavārijas Radio simfoniskais orķestris, Leipcigas Gewandahaus orķestris, Londonas orķestris Philarmoniaun citiem. Starp diriģentiem, ar kuriem Baiba Skride sadarbojas ir Šarls Dituā, Tjerī Fišērs, Pāvo Jervi, Nēme Jervi, Andris Nelsons un Kirils Petrenko un citi.

Jānis Liepiņš

Jānis Liepiņš

Diriģents

Jānis Liepiņš

Jānis Liepiņš

Diriģents

Jānis Liepiņš ir viens no savas paaudzes daudzsološākajiem un talantīgākajiem diriģentiem, pieprasīts opermūzikas diriģents, kurš regulāri sadarbojies ar izciliem operdziedātājiem. Kopš 2019. gada viņš ir Manheimas Nacionālā operteātra pirmais kapelmeistars.

Diāna Jaunzeme-Portnaja

Diāna Jaunzeme-Portnaja

Ērģeles

DIĀNA JAUNZEME-PORTNAJA absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, bakalaura un maģistra grādu iegūstot profesora T. Dekšņa ērģeļklasē (2005). Meistarību papildinājusi Enshedes Mūzikas augstskolā Nīderlandē (2001), Starptautiskajā ērģeļu akadēmijā Zviedrijā (2003, 2005), kā arī meistarklasēs Zviedrijā, Spānijā un Lietuvā. Veiksmīgi startējusi vairākos ērģelnieku konkursos. Aktīvi koncertē Rīgas un Latvijas dievnamos gan ar solo programmām, gan saspēlē ar solistiem un koriem. Muzicējusi arī Vācijā, Slovēnijā, Austrijā, Šveicē, Ungārijā, Polijā, Lietuvā, Zviedrijā, Somijā un citviet. D. Jaunzeme-Portnaja  ir ērģeļu dueta Riga Organum Duo dalībniece kopš 2013. gada. Sadarbībā ar kontrtenoru Sergeju Jēgeru ierakstīts CD Ave Maria (2011), piedalījusies CD Mūzika dievnamam Liepājas Sv.Trīsvienības katedrāles ērģeļu ierakstā (2015). Ērģelniece darbojas arī kā projektu vadītāja, organizējot koncertu ciklus  daudzos Latvijas novadu dievnamos. Popularizējot Latvijas vēsturiskās ērģeles, sadarbībā ar ērģelnieci Ilonu Birģeli piedalās Vēsturisko ērģeļu svētku Latvija-ērģeļu zeme rīkošanā kopš 2017.gada.

Foto: Jānis Porietis