28. Jūlijs 2020, plkst 19:30
Dzintaru koncertzāles Lielā zāle

Atklāšanas koncerts. Veltījums Marisam Jansonam

Piedalās:

Alisa Zinovjeva, soprāns

Ieva Parša, mecosoprāns

Aleksandrs Antoņenko, tenors

Rihards Mačanovskis, basbaritons

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris

Valsts akadēmiskais koris “Latvija”

Diriģents Andris Poga

Programmā:

Riharda Štrausa (Richard Strauss) simfoniskā poēma “Nāve un apskaidrība”

Ludviga van Bēthovena (Ludwig van Beethoven) 9. simfonija

Koncerts 2 daļās.

Mūziķi

Aleksandrs Antoņenko

Aleksandrs Antoņenko

Tenors

Aleksandrs Antoņenko pēdējos desmit gados iekarojis pasaules ievērojamāko operteātru un koncertu skatuves, izdziedot teju 30 tenoru lomas. Jau kopš 2004. gada viņš ir kļuvis par starptautiski atzītāko Latvijas tenoru, kurš ar panākumiem debitējis Berlīnes operās, Drēzdenes Semperoper, Oslo un Stokholmas Karaliskajā operā, Ženēvas, Parīzes, Romas un Minhenes opernamos, Vīnes valsts operā, Londonas Koventgārdena un arī Ņujorkas Metropolitan teātrī. Diriģenta Rikardo Muti vadīta, spoži aizritēja Antoņenko debija Otello lomā prestižajā Zalcburgas festivālā 2008. gadā. Gadu vēlāk viņš ar milzu panākumiem debitēja Metropoles operteātrī Ņujorkā, kurā Antoņenko tagad atgriežas jau regulāri, atveidojot vadošās tenoru lomas.

Alisa Zinovjeva

Alisa Zinovjeva

Soprāns

Alisa Zinovjeva

Alisa Zinovjeva

Soprāns

Alisa Zinovjeva dēvēta par Latvijā dzimušu itāļu operdīvu. Soprāns, kura ar izcilību beigusi Romas Santa Cecilia konservatoriju un stažējusies Milānas La Scala akadēmijā, nu jau padsmit gadus dzīvo un savu radošo talantu izkopj Itālijā, sadarbojoties ar visdažādākajiem operteātriem, kā arī dodoties pasaules viesizrādēs.

Ieva Parša

Ieva Parša

Mecosoprāns

Ieva Parša

Ieva Parša

Mecosoprāns

Ieva Parša ir dziedātāja, kuras uzmanības lokā ir galvenokārt laikmetīgā un latviešu komponistu mūzika, taču Ieva labprāt dzied arī baroka un romantisma repertuāru, visās šajās mūzikas jomās lielu uzmanību pievēršot teksta un satura atklāsmei. Daudzu latviešu komponistu – Andra Dzenīša, Paula Dambja, Mārītes Dombrovskas, Gundegas Šmites, Raimonda Paula, Kristapa Pētersona, Imanta Zemzara un citu – darbi tapuši tieši I. Paršas balsij. Atveidojusi arī vairākas lomas Latvijas Nacionālajā operā (LNO), un lielu publikas atzinību izpelnījušās arī sadarbībā ar pianistu Aldi Liepiņu veidotās I. Paršas soloprogrammas. Par latviešu komponistu solodziesmu un jo īpaši eksperimentālās vokālās lirikas pirmatskaņojumiem dziedātāja saņēmusi “Lielo mūzikas balvu 2008”. I. Parša ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) viesdocētāja.

Rihards Mačanovskis
Rihards Mačanovskis

Rihards Mačanovskis

Basbaritons

Basbaritons Rihards Mačanovskis ir Latvijas Nacionālās operas solists kopš 2003. gada. 2013. gadā viņš saņēma Paula Saksa Atzinības balvu, kā arī tika nominēts “Lielajai mūzikas balvai 2013” par Pētera Čaikovska (Pyotr Tchaikovsky) romanču izcilu atskaņojumu kopā ar pianistu Mārtiņu Zilbertu. Dziedātāja repertuārā ir dons Bazilio operā “Seviljas bārddzinis”, Kolēns “Bohēmā”, Eskamiljo “Karmenā”, Fazolts “Reinas zeltā”, Leporello “Donā Žuanā”, titulloma Jevgeņijā “Oņeginā”, Volframs fon Ešenbahs “Tanheizerā”, Valentīns un Vāgners “Faustā”, Prezidents “Iemūrētajos”, Ādams Jakubovskis “Turaidas Rozē” un citās. R. Mačanovskis vairākkārt uzstājies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri. 2012. gada Rīgas festivāla noslēguma koncertā atskaņojis Džuzepes Verdi (Giuseppe Verdi) “Rekviēmu” kopā ar izcilajiem dziedātājiem Elīnu Garanču, Mišelu Kraideri (Michèle Crider) un Josepu Kanu. Mākslinieks ir koncertējis daudzviet Latvijā, Maskavā, Eksanprovansā, kopā ar LNO devies viesizrādēs uz Bergenu, Dalhallu, Bidgošču, Makao un Tallinu.

Valsts akadēmiskais koris “Latvija”

Valsts akadēmiskais koris “Latvija”

Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” 76 gadu pastāvēšanas laikā kļuvis par vienu no atpazīstamākajiem Eiropas koriem, kuru savās koncertprogrammās vēlas redzēt izcili diriģenti un orķestri no visas pasaules. Kolektīvu aicinājuši sadarboties arī citi tādi pasaules klases orķestri kā Amsterdamas Karaliskais Concertgebouw orķestris, Brēmenes Vācu kamerfilharmonijas orķestris, Bavārijas Radio simfoniskais orķestris, Izraēlas filharmoniskais orķestris, Gustava Mālera kamerorķestris, Londonas filharmoniskais orķestris, Helsinku filharmoniķi un citi orķestri Somijā, Vācijā, Krievijā, Igaunijā, Izraēlā, Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), Singapūrā. Koris dziedājis tādu izcilu diriģentu vadībā kā Mariss Jansons, Zubins Meta (Zubin Mehta), Nēme Jervi (Neeme Järvi), Pāvo Jervi (Paavo Järvi), Vladimirs Aškenazi (Vladimir Ashkenazy), Valērijs Gergijevs (Valery Gergiev), Simona Janga (Simone Young), Stīvens Leitons (Stephen Layton), Andris Nelsons, Vladimirs Fedosejevs (Vladimir Fedoseyev) un citiem.

Andris Poga

Andris Poga

Diriģents

Andris Poga

Andris Poga

Diriģents

Andris Poga ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents kopš 2013./2014. gada sezonas. Līdz tam uzstājies ar vadošajiem Vācijas, Francijas, Itālijas, Japānas un citu valstu orķestriem. Pēc sekmīgas debijas atkārtoti diriģējis NHK Tokijas simfonisko orķestri, Vīnes simfonisko orķestri, Ziemeļvācijas Radio (NDR) Elbas filharmonijas orķestri, Ķelnes Radio simfonisko orķestri, “Minhenes filharmoniķus”, Berlīnes Vācu simfonisko orķestri, “Drēzdenes filharmoniķus”, Leipcigas Gewandhaus un Cīrihes Tonhalle orķestri. A. Poga uzstājies arī ar Vīnes simfonisko orķestri, Frankfurtes Radio simfonisko orķestri, Štutgartes Radio (SWR) simfonisko orķestri, Dānijas Nacionālo simfonisko orķestri, Sanktpēterburgas filharmonijas Nopelniem bagāto akadēmisko simfonisko orķestri, Romas Sv. Cecīlijas orķestri, Francijas Nacionālo orķestri, Šanhajas simfonisko orķestri un Sidnejas simfonisko orķestri. A. Pogas starptautiskā karjera sākās pēc uzvaras Jevgeņija Svetlanova (Evgeny Svetlanov) Starptautiskajā diriģentu konkursā 2010. gadā. No 2011. līdz 2014. gadam viņš bija Pāvo Jervi asistents Orchestre de Paris un no 2012. līdz 2014. gadam – Bostonas simfoniskā orķestra asistentdiriģents. 2019. gada jūnijā Stavangeras simfoniskais orķestris paziņoja, ka A. Poga būs nākamais orķestra galvenais diriģents un stāsies amatā 2021./2022. gada sezonā.

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris ir lielākais Latvijas simfoniskais orķestris, kas dibināts 1926. gadā. Pastāvēšanas laikā orķestris sadarbojies ar vairākiem pazīstamiem diriģentiem, kā arī uzstājies prestižās Eiropas un pasaules koncertzālēs. Galveno diriģentu vidū bijuši tādi vārdi kā Vasilijs Sinaisks, Olari Eltss, Pauls Megi, Karels Marks Šišons. Kopš 2013. gada oktobra LNSO galvenais diriģents ir Andris Poga. Orķestra uzmanības lokā ir galvenokārt 19. un 20. gadsimta pasaules simfoniskie šedevri, Latvijas komponistu radītās klasiskās vērtības un mūsdienās sacerēti jaundarbi, kā arī regulāri kādas operas vai mūzikla koncertatskaņojums. LNSO lielu uzmanību pievērš bērnu un jauniešu izglītības programmām, vairākus gadus sekmīgi īsteno kamermūzikas programmu sēriju un kopš 2015. gada svin vasaras izskaņu jauntapušā festivālā “LNSO vasarnīca”.